Wśród muszkarzy, niewielu jest takich, którzy nie słyszeli o wędkach Winston. Ta kultowa marka ma siedzibę w niewielkim miasteczku wśród prerii, gdzieś pośrodku niczego (ale w otoczeniu dobrych rzek pstrągowych i Gór Skalistych Montany!). Będąc w okolicy, nie mogłem przepuścić okazji odwiedzenia fabryki i muzeum. Zapraszam do wspólnej wizyty i zapoznania się z historią R.L. Winston Rod Company!
Jadąc drogą stanową numer 287, wjeżdżając do miejscowości Twin Bridges, już z daleka rzuca się w oczy charakterystyczny szyld firmy. Na miejscu można odbyć wycieczkę po dziale produkcyjnym, zwiedzić niewielkie muzeum dokumentujące historię firmy, obejrzeć filmy video związane z marką oraz zapoznać się z najnowszymi modelami wędek z oferty. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Na miejscu produkowane są blanki, które następnie precyzyjnie zbroi się w dziale montażu, opisuje, pakuje u rozsyła na cały świat. Z wysokości piętra przez szybę można podziwiać pracę zbrojarzy i zajrzeć do magazynu części.
W muzeum zgromadzono narzędzia i materiały do produkcji klejonek, schematy wykonania wędek, a także komponenty do zbrojenia. Zobaczymy na zdjęciach osoby zaangażowane w historię i rozwój firmy, która ma już blisko 90 lat! Ściany zdobią również zdjęcia z rybami nadsyłane przez zadowolonych klientów z całego świata. W księdze pamiątkowej można wpisać uwagi, dedykacje, ulubione modele wędek czy rozmiary złowionych ryb.
A jak rozwijała się firma Winston? Tu z pomocą przyszli mi pracownicy firmy, prezentując interesujące kalendarium.
Historia firmy Winston
O ile rok 1929 może być niesławny w kręgach finansowych, jest on znaczący dla wędkarzy na całym świecie. W tym roku Robert Winther i Lew Stoner założyli firmę R.L. Winston Rod Company. Początkowo nazywając swoją firmę z San Francisco Winther-Stoner Manufacturing Co., później połączyli elementy z obu nazwisk i pierwsze litery imion i zmienili nazwę na R.L. Winston Rod Company. Technicy w sercu, rozpoczęli tradycję Winstona – opisywania i archiwizowania każdej wędki z kroniką i numerem seryjnym. Niemal natychmiast bambusowe klejonki, które zbudowali ci dwaj mężczyźni, zyskały reputację wyjątkowej jakości.
Lata 30. XX wieku
W 1933 roku Robert Winther sprzedał udziały w firmie pracownikowi, Red’owi Loskot, utalentowanemu wędkarzowi muchowemu i członkowi Golden Gate Angling Club. W następnym roku Lew Stoner opracował swoją opatentowaną konstrukcję drążonego rowka wewnątrz klejonki do użytku w turniejach rzutowych. Wędki zbudowane według tego projektu były lekkie, mocne i wkrótce pobito nimi wiele rekordów rzutów na odległość. Primo Livenais użył wędki surfcastingowej Winston w 1936 roku, aby ustanowić rekord świata rzutem na 623 stopy (190m). W 1938 roku Marvin Hedge użył Winstona, by przebić rekord świata w rzucaniu muchy na odległość.
Lata 40. i 50. XX wieku
W 1945 roku Doug Merrick zatrzymał się przy sklepie Winstona, by kupić nową wędkę, a przy okazji znalazł pracę w firmie Winston. W 1953 r. kupił udziały w firmie od Red’a Loskot. Kiedy Lew Stoner zmarł niespodziewanie w 1957 roku, Merrick stał się jedynym właścicielem.
Winston kontynuował organizowanie światowych zawodów w rzucaniu w Golden Gate Anglers Club, prowadzonym przez Johna „Buddy’ego” Tarantino. We wczesnych latach pięćdziesiątych Winston włączył charakterystyczne cechy swoich słynnych drążonych klejonek w nowe włókna: włókna szklane.
Lata 60
W latach sześćdziesiątych, zamiłowanie Merrick’a do jakości i jego wyjątkowe umiejętności budowania blanków nadal podnosiły standard doskonałości firmy Winston, już jednej z najwyższych w branży. Kontynuując zastosowanie wielu pomysłów Stonera, wprowadził również niewielkie zmiany w profilu blanków, w zwężaniu, aby stworzyć bardziej czułe blanki niż te, które zaprojektowano do rzucania na odległość.
W 1967 roku renomowany wędkarz i hotelarz Charles Ritz, prezes Międzynarodowego Klubu Fario w Paryżu, uhonorował Merricka medalem za „Wybitną pracę i wiedzę na temat klejonek bambusowych”.Lata 70. i 80
Tom Morgan kupił firmę od Merrick’a w 1973 roku, a rok później zatrudnił partnera, który pomagał mu w budowaniu wędek bambusowych, równocześnie udoskonalając i koncentrując się na firmowych włóknach szklanych i początkowych pracach na matach grafitowych.
W 1975 roku Winston zaoferował nową serię wędek grafitowych, 2 i 3-składowych, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. W 1976 roku podjęto decyzję o przeniesieniu firmy z San Francisco do Twin Bridges w stanie Montana, aby być blisko światowej klasy łowisk pstrągowych w rzekach Beaverhead, Big Hole i Jefferson.
Lata 90
W 1991 r. Winston został kupiony przez Davida Ondaatje, który w ciągu najbliższych kilku lat ściśle współpracował z Tomem Morganem, aby dowiedzieć się więcej o budowie i konstrukcji wędek Winston. W obliczu wyzwań związanych z rosnącym zapotrzebowanie na grafitowe blanki, David zdał sobie sprawę, że jedynym sposobem na rozwój firmy i zmaksymalizowanie jakości, byłoby uzyskanie pełnej kontroli nad wszystkimi etapami procesu produkcyjnego. W 1994 r. firma zaczęła produkować własne blanki, a rok później przeniosła się do nowego obiektu w Twin Bridges, specjalnie zaprojektowanego do budowy blanków i wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt. Po przeprowadzce firma Winston wprowadziła kilka wiodących w branży konstrukcji blanków, w tym blanki pstrągowe LT 5-częściowe i dwie pierwsze serie oparte na kompozycie boronu i grafitu: BL5 i XTR.
Lata 2000
W 2000 roku innowacyjność Winston’a skoncentrowała się na kompozytach boronu / grafitu i wykorzystano bardziej responsywną i dynamiczną drugą generację tego materiału budowlanego.
W tym czasie wprowadzono fenomenalnie udane serie Boron IIx, Boron II-MX i Boron IIt. Te wielokrotnie nagradzane wędki na nowo zdefiniowały kategorię szybkich blanków, łącząc moc i siłę z dokładnością, szybkością reakcji i bardzo małą wagą.2010 – 2015
W 2011 r. Firma Winston wprowadziła serię Boron III X, a wędkarze z całego świata zaczęli odczuwać korzyści oferowane przez kompozyt boronu i grafitu trzeciej generacji.
W celu uzupełnienia serii Boron III X, Winston opracował serię Boron III SX, która wygrała kategorię „Najlepszy kij morski” podczas pokazu IFTD w 2012 roku. Modele Boron III LS przeznaczone do lekkich linek i dwuręczne wędki Boron III TH powstały w 2014 roku.
Rok 2015 przyniósł wprowadzenie wędek Boron III TH Microspey, które łączą siłę wędek speyowych z finezją jednoręcznych wędek pstrągowych. Zaprojektowane specjalnie do łowienia pstrągów, te dwuręczne kije do linek w klasach 3,4 i 5, nadają muchowemu sportowi nowy i ekscytujący wymiar.
2016 i 2017
W 2016 r., kontynuując tradycję innowacji, Winston wprowadził model Boron III Plus – serię o szybkiej akcji, pomocną w zwiększeniu prędkości linki w trakcie rzucania, do połowu dużych i mocnych ryb, o specjalnej konstrukcji przelotek „shooting guides”.
Seria Boron III Plus obejmuje pełny zestaw wędek morskich (6wt-12wt), modele Jungle (8wt i 9wt) oraz dwie mocne wędki słodkowodne (5wt i 6wt).
Niezwykły model Winston AIR został wprowadzony w 2017 roku. To nowa linia ultralekkich wędek, które oferują naprawdę niezwykłą wydajność. Wędki Winston AIR mają rewolucyjną, nową konstrukcję, która łączy nowy system żywic SuperSilica z boronem o wysokim module, co zapewnia znacznie mniejszą wagę, większą żywotność, wyjątkowo szeroki zasięg dystansu rzucania i szybszą reakcję, co zapewnia optymalną prezentację.
W2017 roku wprowadzony został także model Boron III X Super 10; Wędki o długości 10 stóp zostały specjalnie zaprojektowane do łowienia na nimfy w stylu europejskim.
2018
Nowe grafitowe modele NIMBUS i KAIROS zostały wprowadzone w 2018 roku. KAIROS ma nowoczesną, szybką akcję i zapewnia idealne połączenie prędkości i płynności, pozwalając każdemu wędkarzowi cieszyć się szeroką gamą ścieżek wędkarstwa.
Korzystając z tego samego grafitu wielomodułowego, co blanki boronowe Winston NIMBUS zapewnia akcję mid-flex oraz wszystkie podstawowe cechy jakich można oczekiwać od Winstona.
2019
Nowością na rok 2019 jest seria Saltwater AIR – lekkie wędziska na słoną wodę z technologią Winston Boron III, które zapewniają łatwe rzuty. Nowa seria Saltwater AIR jest bardzo lekka i pozwala na bezprecedensowo szybki powrót blanku po ugięciu i precyzyjny rzut na dowolną odległość.
Nowością są również lekkie wędki z serii Winston PURE. Idealne do połowów na lekkie nimfy i suche muchy. Wędki PURE są dla tych, którzy cenią delikatną prezentację.
Tekst i zdjęcia: Mirosław Pieślak, archiwum firmy Winston