artykuły

TONGARIRO – NATIONAL TROUT CENTER

TONGARIRO – NATIONAL TROUT CENTER

„Najmłodszy kraj świata” – tak określa się Nową Zelandię. Rzeczywiście, historia tego bajkowo pięknego kraju nie jest zbyt długa. Pierwsze pstrągi trafiły do rzek w okolicy Auckland dopiero w 1861 roku. Od tego czasu rozpoczęła się piękna historia wędkarstwa muchowego na rajskich wyspach, po drugiej stronie globu.

Nowa Zelandia to kraj o najlepiej zorganizowanej turystyce na świecie, a turystyka wędkarska jest na najwyższym poziomie. W kraju Maorysów znajdziemy światową stolicę wędkarstwa muchowego, światową stolicę pstrąga potokowego, a kilka rzek i jezior uznane jest za jedne z najlepszych łowisk pstrągów na świecie. Za takowe uznana jest rzeka Tongariro. Nad jej brzegami znajdują się znane w całym światku wędkarskim „lodge” (pensjonaty wędkarskie), a rozmiary łowionych tęczaków, wchodzących z jeziora Taupo, ściągają muszkarzy z całego świata.

 

Wody systemu Tongariro wspomagane są rybami z ośrodka zarybieniowego Tongariro National Trout Centre. Jak to w NZ bywa, ośrodek jest zorganizowany tak, aby był również atrakcją turystyczną. Odwiedzając centrum miedzy innymi można zobaczyć cały proces rozmnażania ryb, możemy przyjrzeć się jak wygląda i działa przepławka. Ogromną atrakcją jest pancerna szyba umieszczona w strumieniu. Schodząc kilka stopni w dół zwiedzający mają okazję obserwować pstrągi w ich naturalnym środowisku. W centrum znajduje się również muzeum wędkarstwa muchowego, a w nim bardzo bogate zbiory sprzętu, much, fotografii, książek. Możemy zobaczyć jak wyglądały drewniane wędkarskie campingi sprzed wielu lat. Kilka z nich po dziś dzień służy wędkarzom w najbardziej odległych zakątkach wysp. Jest oczywiście sklep z pamiątkami wędkarskimi, mapami, przewodnikami, literaturą wędkarską.

Odwiedzając ten wędkarski raj jakim jest Nowa Zelandia, warto poświęcić kilka chwil na zwiedzanie urokliwego centrum.

Tekst i zdjęcia: Igor Glinda

Written by - - 556 Views