artykuły

Materiały na muchy szczupakowe

Materiały na muchy szczupakowe

Muchy szczupakowe muszą być duże i dobrze pracować w wodzie, tak w skrócie można scharakteryzować ten dział przynęt. Jakie zastosować materiały by uzyskać oczekiwany efekt? 

Jak zwykle w przypadku materiałów na sztuczne muchy, jest to temat rzeka. Znajdziemy wiele produktów podobnych u różnych producentów, niemożliwością jest wymienić je wszystkie. Postaram się przybliżyć, na co zwrócić uwagę szukając materiałów na szczupakowe streamery. Pierwszy, najprostszy podział to materiały pochodzenia odzwierzęcego i materiały syntetyczne. Podstawowa różnica w zastosowaniu tych materiałów polega na ich wadze, gdy zostaną zamoczone oraz pracy. Materiały naturalne mocniej namakają i dłużej trzymają wodę, przez co trudniej się nimi rzuca, wymagają mocniejszego sprzętu. Natomiast, jeżeli chodzi o pracę przynęty wykonanej z naturalnych materiałów, to przeważnie będzie pracować ładniej, płynniej.

Materiały naturalne możemy z kolei podzielić na sierści i pióra.

Sierści:

Wszelkiego rodzaju długowłose owce i kozy:

-Icelandic ship,

-Snow Runner,

-Yetis mum’s hair,

-Himalayan Goat.

Do tej grupy zaliczymy także sierść lisa oraz ogon jelenia Bucktail. Do much typu Banny bug wykorzystamy sierść królika ciętą w cienkie paski czyli zonker strips. Do much szczupakowych najlepiej nadają się tzw. Cross cut, czyli cięte w poprzek, ładniej wyglądają nawinięte na hak. 

Pióra:

-Długie i miękkie pióra z kapki siodłowej koguta, najlepiej modyfikowanego genetycznie np. Metz lub Keough.

-Promienie piór strusia i pawia. 

-Puch marabuta.

Materiały syntetyczne to ogromna ilość przeróżnych flashy, syntetycznego włosia oraz syntetycznej sierści potocznie zwanych „kocykami”. Każdy z dużych producentów materiałów ma swoje odpowiedniki w/w materiałów. Ja bardzo lubię robić muchy z Slinky Fieber firmy H2O. Występuje tu kilka rodzajów, w zależności od długości włosa oraz dodanych elementów błyszczących. Podobne zastosowanie będą miały Unique hair z Wapsi, Pike hair czy kanekalon. Delikatniejsze są włókna z firmy Enrico Puglesi. Ciekawą propozycją są Brushe. Nawinięte na drucik syntetycznie włosie. Kocyki także różnią się między sobą. Podstawową różnicą jest długość włosa. Waha się od 4cm do 12 cm u niektórych producentów. Stosunkowo długi włos ma FD Long Hair.

 

Flashe:

-Flashabou,

-Krystal flash,

-Hedron Lateral Scale,

-Spirit River Lite-Brite Hanks,

-Angel Hair, Polar Hair

-Hareline Icebou.

Dodatki do much szczupakowych:

-piankowe poppery,

-gumowe nóżki,

-plastikowe głóki(fish mask),

-oczy naklejane,

Haki:

bezzadziorowe:

-Partridge CS45 Ad Swier Absolute,

zadziorowe:

-Mustad,

-FD Pike,

-Wizard 191,195,165,169,

-Akita 315, 304.

Nici:

-uni 3/0,

-uni big fly,

-danville 210 denier lub 140 denier.

Oczywiście jest to tylko wycinek informacji o materiałach na muchy szczupakowe. Każdy krętacz musi sam odnaleźć te, które najbardziej pasują do jego wizji skutecznej muchy.

 

Tekst: Joanna Pieślak

Written by - - 3009 Views