Muchy szczupakowe muszą być duże i dobrze pracować w wodzie, tak w skrócie można scharakteryzować ten dział przynęt. Jakie zastosować materiały by uzyskać oczekiwany efekt?
Jak zwykle w przypadku materiałów na sztuczne muchy, jest to temat rzeka. Znajdziemy wiele produktów podobnych u różnych producentów, niemożliwością jest wymienić je wszystkie. Postaram się przybliżyć, na co zwrócić uwagę szukając materiałów na szczupakowe streamery. Pierwszy, najprostszy podział to materiały pochodzenia odzwierzęcego i materiały syntetyczne. Podstawowa różnica w zastosowaniu tych materiałów polega na ich wadze, gdy zostaną zamoczone oraz pracy. Materiały naturalne mocniej namakają i dłużej trzymają wodę, przez co trudniej się nimi rzuca, wymagają mocniejszego sprzętu. Natomiast, jeżeli chodzi o pracę przynęty wykonanej z naturalnych materiałów, to przeważnie będzie pracować ładniej, płynniej.
Materiały naturalne możemy z kolei podzielić na sierści i pióra.
Sierści:
Wszelkiego rodzaju długowłose owce i kozy:
-Icelandic ship,
-Snow Runner,
-Yetis mum’s hair,
-Himalayan Goat.
Do tej grupy zaliczymy także sierść lisa oraz ogon jelenia Bucktail. Do much typu Banny bug wykorzystamy sierść królika ciętą w cienkie paski czyli zonker strips. Do much szczupakowych najlepiej nadają się tzw. Cross cut, czyli cięte w poprzek, ładniej wyglądają nawinięte na hak.
Pióra:
-Długie i miękkie pióra z kapki siodłowej koguta, najlepiej modyfikowanego genetycznie np. Metz lub Keough.
-Promienie piór strusia i pawia.
-Puch marabuta.
Materiały syntetyczne to ogromna ilość przeróżnych flashy, syntetycznego włosia oraz syntetycznej sierści potocznie zwanych „kocykami”. Każdy z dużych producentów materiałów ma swoje odpowiedniki w/w materiałów. Ja bardzo lubię robić muchy z Slinky Fieber firmy H2O. Występuje tu kilka rodzajów, w zależności od długości włosa oraz dodanych elementów błyszczących. Podobne zastosowanie będą miały Unique hair z Wapsi, Pike hair czy kanekalon. Delikatniejsze są włókna z firmy Enrico Puglesi. Ciekawą propozycją są Brushe. Nawinięte na drucik syntetycznie włosie. Kocyki także różnią się między sobą. Podstawową różnicą jest długość włosa. Waha się od 4cm do 12 cm u niektórych producentów. Stosunkowo długi włos ma FD Long Hair.
Flashe:
-Flashabou,
-Krystal flash,
-Hedron Lateral Scale,
-Spirit River Lite-Brite Hanks,
-Angel Hair, Polar Hair
-Hareline Icebou.
Dodatki do much szczupakowych:
-piankowe poppery,
-gumowe nóżki,
-plastikowe głóki(fish mask),
-oczy naklejane,
Haki:
bezzadziorowe:
-Partridge CS45 Ad Swier Absolute,
zadziorowe:
-Mustad,
-FD Pike,
-Wizard 191,195,165,169,
-Akita 315, 304.
Nici:
-uni 3/0,
-uni big fly,
-danville 210 denier lub 140 denier.
Oczywiście jest to tylko wycinek informacji o materiałach na muchy szczupakowe. Każdy krętacz musi sam odnaleźć te, które najbardziej pasują do jego wizji skutecznej muchy.
Tekst: Joanna Pieślak