artykuły

Jak złowić troć?

Jak złowić troć?

Tekst: red.
Zdjęcia: Rasmus Ovesen, Igor Glinda

Troć nie płoć, więc łatwo nie będzie. Dla tych którzy jeszcze troci nie złowili, mamy garść wskazówek:

• Łówcie tam, gdzie są trocie, to podstawowy warunek złowienia. Są tam, gdzie polują na nie wędkarze z wieloletnim, trociowym stażem. Zanim sami będziecie przecierać nowe trociowe szlaki, zacznijcie od sprawdzonych od lat miejscówek.

• Do łowienia w morzu najlepsze okresy to marzec, kwiecień, wrzesień i październik. Trocie nie zawsze są bardzo daleko od brzegu, nieraz zapędzają się na płytszą wodę, gdzie łatwo mogą coś upolować.

• W rzekach szukajcie srebrnych troci po sztormach na Bałtyku, każde wezbranie wody może oznaczać świeże, agresywne ryby w rzece.

• Wędka najlepiej o długości 2,75-3m do linek w przedziale AFTM 7-9. • Łowiąc w rzekach warto sięgnąć również po wędkę typu Switch lub dwuręczną.

• Kołowrotek musi zmieścić linkę i min. 100 metrów podkładu, o sprawnym hamulcu nie muszę chyba wspominać.

• W morzu sprawdzają się linki intermediate, pływające i pływające z wolno tonącą końcówką, lub końcówką intermediate. W rzekach głebokość prowadzenia much dobieramy do temperatury wody. Od superszybkotonących linek w wiosennej, zimnej wodzie, do intermediate i pływających w lecie.

 

W temacie much warto bazować na sprawdzonych wzorach, w morzu sprawdzają się zwłaszcza imitacje krewetek i małych rybek.

Aktualnych  informacji szukajcie na forach w internecie i na FB. Tu warto nieraz zabawić się w szpiega – kto, gdzie, co i na co. Wielu trociarzy lubi pochwalić się zdobyczą w internecie. 

A co o trociach podpowie Wam sam naczelny?

Igor Glinda

Pisząc o „troci”, pstrągu morskim, skoncentruję się na morskich łowach. Troci które udało mi się złowić w rzekach było na tyle nie wiele, że nie odważyłbym się o nich pisać.

Jak złowić troć, troć morską? Odpowiedź jest banalna, trzeba je znaleźć, a to już inna para kaloszy, znaczy woderów.  Łowienie troci w morzu to swoista układanka. Układanka na której końcu jest nagroda w postaci trofeum. Aby elementy tej układanki udało się sprawnie ułożyć musimy posiąść jak największą wiedzę. Jak działają przypływy i odpływy, jak wiatr wpływa na ruchy wody, czyli gdzie woda najszybciej się nagrzewa. Gdzie i dlaczego jest najwięcej pożywienia, czym różnią się miejsca keltowe od srebrniakowych. Co w danym czasie jedzą ryby. Do tego dochodzi odpowiednie dobranie sprzętu, umiejętność posługiwania się nim w różnych warunkach (czytaj umiejętność opanowania różnych technik rzutowych).  

To tylko część wiedzy jaka jest potrzebna aby skutecznie łowić morskie pstrągi. Mimo tego, że udaje mi się łowić te ryby, wiem, że jestem na samym początku układanki i jeszcze wiele elementów do nauki przede mną. 

Written by - - 3924 Views